
Lassan talán lesz valamiféle információ arról, hogy a Télapós idénykönyv hogyan fogyott 2007 karácsonyán.
A MÁJMÉTELY
Ez a kedves, dallamos nevű kis házikedvenc méltán szeretett és dédelgetett háziállata sok-sok kisállatrajongónak. Ez a gazdijához híven ragaszkodó szerény kis élősködő nem igényel sok gondozást. Séta közben sem kell félni attól, hogy elkóborol, ugyanis kicsiny tapadókorongjával hűségesen csimpaszkodik a gazdi bélrendszeréhez, vagy külső hámszöveteihez.
Társas lény. Szereti, ha a hátát vakargatják. Nem féltékeny, elfogadja a gazdi más partnereit is: néha átvándorol a család egyéb tagjainak a bélrendszerébe , sőt, a többi kis háziállatot sem utasítja el. Aztán persze mindig visszatér a gazdihoz.
A májmétely valóban kisállat. Kert nélküli házban, panellakásban is tarthatjuk, nem zavarja a szomszédokat hangos ugatással, vagy röfögéssel, nem harapja meg a lépcsőházban lakó kisgyerekeket, egyszerű, csendes, szolid társ. Növekedéssel sem okoz kellemetlen meglepetéseket, mint például némely házi galandféreg, amelyik akár három méteresre is nőhet, és kilóg az erkélyre is. Nem, nem. A májmétely megbízható élősködő, méltán vált sok-sok állatbarát kedvencévé.
Méret: kisállatkategória, a gazdi zsírszöveteiben is elfér
Szín: változatos, a gyűjtő igényeinek megfelelően csíkos, foltos, terepszínű és tetovált változatban is
Előnyei: ragaszkodó, vidám, intelligens, szobatiszta
Hátránya: szereti a Dzsordzs Májkel számokat, és hangosan fújja az orrát
Szívem csücske. Legalább is még az. Egy darabig. Mert hogy idővel nehezen vállalom fel a munkáimat. A fizikai kísérleteket bemutató könyv után végre megkezdhettem ennek a könyvnek a rajzolását.
Télapó 12 története 2006-ban, havi részletekben jelent meg a Dörmögő Dömötörben.( Itt is köszi Cser Gábor főszerkesztőnek, aki oly sok mindenben segített engem ) Még csak novembert írták, két rész vissza volt az újságban, amikor már összekészítettem a promóciót és megkezdtem a házalást a kiadókhoz. Hogy hányhoz? A csuda tudja. A lényeg, hogy 2007 februárjában a Tóth Könyvkereskedés keresett meg, hogy nosza, érdekli őket az anyag. Az már az elején biztos volt, hogy egy normális méretű könyvhöz kevés a rendelkezésre álló szöveg és rajz, úgy hogy izgultam, végül is milyen terjedelemre rendelik meg a könyvet. A megszülető 64 oldal azt jelentette, hogy a szöveget háromszorosára kell bővíteni a rajzokat nem különben.
Aztán majdnem baj lett, mert hogy a Fizikai kísérletes könyv elvitte az időt, és a Télapóra kijött vagy másfél hónap…..volt néhány pocsék napom, aztán nehéz szívvel felhívtam a kiadónál az összekötőmet és lemondtam a lehetőséget…szerencsére nem fogadták el, rugalmasak voltak, és még adtak egy hónap pluszt, azaz két és fél hónapot.
Nos, jó egy munka volt. Mint kiderült az eredeti szöveget teljesen újra kell írni, csak az alapsztori marad minden hónapnál. A rajzoknál hasonló volt a helyzet, szinte csak a nagy, egész oldalas rajzokat tartottam meg, a többit mind újra rajzoltam. Jól tettem, az újak sokkal jobbak lettek, jobban illettek egy könyvhöz, jobban illeszkedtek egymáshoz.
Szerencsére a kiadó megtisztelt azzal, hogy igen jó papírra nyomtatta a könyvet, ami ugye rengeteget számít a grafikánál, annak színeinél.
Ha már népművészet, had ajánljam jó szívvel az egyik tehetséges alkotónkat, kinek munkái a legkeresettebbek közé tartoznak nem csak itthon, de hál’ Isten már külföldön is. Ám a reklám mindenkinek mindig elkél, így hát hölgyeim és uraim: vásároljanak hímes tojást ettől az alkotótól itten:
www.tojasfestes.extra.huÉn még voltam kisdobos, úttörő, nálunk még voltak példaképek. Nekem azt hiszem az első talán Gagarin lehetett. Aztán ez az egész példaképesdi elmúlott…de a csuda tudja, én lehet hogy megmaradtam kisdobosnak. Manapság egy madarat kedvelek nagyon (látjátok, azért a példakép szót kerülöm) s ez madarat, akit úgy hívnak, hogy M a r a b u.
Szerencsére volt lehetőségem megismerkedni vele, s voltak olyan idők, amikor néhány évig még egy lapnak is dolgozhattunk ( nem hiszem, hogy ő erre úgy emlékszik vissza, hogy az Őszivel dolgozhatott együtt…)
No és azoknak, akik hasonló módon kedvelik a munkáit, most elárulom, - de csak azért, hogy megpukkadjanak, - hogy én aludtam is M a r a b u családi fészkében, ismerem a tojóját is, és láttam a tojásiból kikelt fiókáit is! Fürödtem a fürdőkádjukban, és reggelire felvágottakat öklendezett elém a tojója. És M a r a b u már meghívott engem palacsintára is a Batthyányi téri palacsintázóba, ahol is megígértem neki, hogy legközelebb majd én hívom vissza, de ez azóta sem történt meg. És legutóbb is fizetett nekem egy borkóstolónál fincsi kis tokaji aszút, és ott is megígértem, hogy majd legközelebb…..
No, szóval én nagyon örülök, hogy ennyi visszahívással tatozhatok M a r a b u –nak! Éljen soká és alkosson a mi madarunk!
Észrevettétek, hogy a könyvkiadók soha nem télen adnak melót az embernek, amikor kint hordja a szél a havat, farkasok huggyoznak jégcsapot a fák tövébe, és semmit sem lehet a magamfajta vidéki embernek a ház körül csinálni?
Márciusban, (2007) naná, hogy márciusban kaptam két nagy melót a Tóth Könyvkereskedéstől ( az Isten áldja meg őket ezért persze, és jól jegyezzék meg a nevemet és a címemet) márciusban, amikor faluhelyen elszabadul a pokol. A fű nő, a fák metszőolló után sóhajtoznak az ereszcsatorna csepeg, a sóderből beton akar lenni…..
Ez volt az első könyv, Sinkó Andrea kézirata alapján egy érdekes, otthon is elvégezhető fizikai kísérleteket bemutató kiadvány. Jó munka volt, sok apró rajz, a csuda tudja, több mint kétszáz….
Egy kávéért vettem Szíva Laci dezsdveremtől ezt a figurát, melyet egy unalmas munkahelyi értekezletünkön, az ő kellemesen gyermeteg, őszinte stílusában vetett papírra. (Valahol a papíron ott voltam én is, azt hiszem szaros vasvellával, gumicsizmában, ahogy szerinte egy valamire való vidéki csávóhoz illik)
Ebből a figurából született Menyhért, aki most a Dörmögő Dömötörben nyomul, színesben, ellenállhatatlanul.
Milyen egyszerűnek tűnik képregényt rajzolni. Látszólag mily egyértelműen fonódik össze a szöveg és a kép, milyen könnyedén gördítik közösen előre a történetet. Ez az egyértelműség vesz rá könnyedén sok embert, hogy belevágjon az alkotásba…hogy aztán néhány oldal után csendben elvérezzen.
2007 tavaszán, midőn éppen időmbe belefért, jómagam is belekezdtem egybe. Így utólag belegondolva, magam sem tudom megmondani, mért éppen lovag, és miért éppen kecske. És miért éppen azt teszik, amit.
Akkor tavasszal, nyár elején hét oldal készült el, ( azért volt ám más dolgom is) s csupán decemberben tudtam folytatni, két oldallal. Azóta állok.
Ez itt az első oldal, de szándékozom megmutatni a többit is.